.

<<  Taş Yünü  ile Isı Yalıtımı Mantolama  >>

 
           
                   
                   
   

Taş Yünü Nedir?  Volkanik kayaçlardan tedarik edilen minerallerin çok yüksek sıcaklıklarda eritilip elyaf haline getirilmesiyle üretilir.

 

Taş yünü, hem yündeki taşın kuvvetini hem de ısı yalıtım özelliklerini bütenleştiren ayrıcalıklı, tabii bir üründür.

 

İnşaat ve tesisat işlerinde ısı ve ses yalıtımı amaçlı olarak kullanılabilen taş yünü yüksek dayanım sıcaklığı dolayısıyla yaygın durdurucu olarak da kullanılmaktadır.

 

Isı, ses, yangın yalıtımı vasfını taşıyan yegane malzeme taş yünüdür. Yangına karşı çok dayanıklı ve su iticiliğiyle iyi bir yalıtım malzemesidir.

                   
                   
   

Taş yünü inorganik hammaddelerin 1350°C-1400°C’de ergitilerek elyaf haline getirilmesi sonucu oluşmaktadır. Isı yalıtımı, ses yalıtımı ve akustik düzenleme ile birlikte yangın güvenliği de sağlamaktadır.

 

Sıcağı ve rutubete maruz kalması halinde dahi, boyutlarında bir değişme olmaz. Zamanla bozulmaz, çürümez, küf tutmaz, korozyon ve paslanma yapmaz. Böcekler ve mikroorganizmalar tarafından tahrip edilemez.

 

Taş yününün çapraz geçişli sayısız elyaftan oluşan yapısı, tümüyle titreşimleri etkisiz hale getirmektedir. Bu benzersiz elyaf yapısı taş yününü en iyi ses emici inşaat malzemelerinden biri haline getirmektedir.

Taş yünü suya,  yağmura ve buhara maruz kaldığında ıslakmış gibi görünmektedir. Gerçekte su yüzeyde kalır, çünkü taş yünü elyafları su iticidir. Taş yünü buharı geçirmekte, dolayısıyla nem binanın içinde tutunamamaktadır ki bu yalıtımlı konut ve ofis yapılarını konforlu hale getirmektedir.