.

<<  EPS Isı Yalıtım Levhası ile Isı Yalıtımı   >>

 
           
                   
                   
   

EPS Malzeme Nedir?  Köpük halindeki, termoplastik, kapalı gözenekli ısı yalıtım malzemesidir. Polistiren taneciklerinin şişirilmesi ve birbirine kaynaşması ile elde edilir.

 

Üretimim takiben çok kısa sürede gaz hava ile yer değiştirir. Böylece EPS levhalarının bünyesinde bulunan çok sayıdaki küçücük kapalı gözenekli hücreler içinde durgun hava hapsolur. Malzemenin % 98’i hareketsiz ve kuru havadır.

 

EPS levha üstün teknik özelliklerinin yanında, özelliklerinin yoğunluğa bağlı olarak istenilen yönde değiştirilebilmesi, ideal üretim teknolojisinin sayesinde maliyetinin düşük olması, performansını kullanım ömrü boyunca bozulmadan sürdürebilmesidir.

                   
                   
   

EPS yalıtım levhaları, Yüksek ısı yalıtımı sağlar. Yoğunluğu arttıkça ısıl iletkenlik azalır.  EPS’ nin ısıl iletkenliği düşük olduğu gibi, sabittir. Şişirici gaza ve zamana bağlı olarak değişmez. Basınca dayanıklıdır. Yoğunluk arttıkça basınç dayanımı artar.

 

Kırılgan değildir. Isı yalıtım malzemesi olarak yüksek bir eğilme dayanımı vardır. Kapalı gözenekli olduğu için pratik olarak ıslanmaz, yalıtımı sürekli yapar. 

 

Kalınlığı zamanla incelmez, sabit kalır. Çok hafiftir, kolay taşınır, kolay uygulanır. Binaya yük getirmez.

Çevre dostu bir malzemedir. İçinde ozon tabakasına zarar verici katkı yoktur. İklim değişikliklerine sebep olmaz. Geri dönüşümlü  bir malzeme olup, üretim sonrası çevreyi kirletecek atık oluşturmaz. Sonsuz ömürlüdür.

 

Bina durdukça yalıtım görevine ilk günkü performansı ile devam eder.