.

<<  Boya Dekorasyon  >>

 
           
                   
                   
   

Eviniz iş yerinizde veya apartmanınızda  badana boya yaptırmadan önce gözden geçirmeniz gereken bazı noktalar var. Boyatılacak odayı hangi amaçla kullanacağınız, odada istediğiniz ambiyans ve tavanınızın yüksekliği dikkat etmeniz gereken ölçütlerden bazılarıdır.

 

Tavanda veya duvarda  kabarma, çatlak varsa bunlar kazınarak temizlenir. Çatlaklar ve döküntü olan yerler doldurulur. Bir süre sonra dolgu yapılan yüzey zımpara ile  zımparalanıp pürüzsüz hale getirilir.

 

Kapı ve pencere kenarlarına mutlaka bantlama yapılmalıdır. Ahşap veya pvc yüzeylerin boya ile teması önlenmelidir. Elektrik düğmeleri ve prizlerin dış kısmı mutlaka çıkarılmalıdır. Tavandaki avize veya aydınlatma lambaları  ya sökülmeli veya iyi bir muhafaza sağlanmalıdır.

                   
                   
   

Kısaca, Boya badana bittikten sonra ev veya iş yeri sahibine boyanın değmemesi gereken yerlerin boyanmış olduğu kirili ve boyalı malzemeler asla bırakılmamalıdır. Boya yaptıran kimseye, boya yaptırdığına pişman etmek, boya ustalığı değildir.

 

1. Kat boyalar genelde ikinci kat boyadan daha ince olmasında fayda vardır. Çünkü ilk katta duvarın emilimi fazlaca gerçekleşir. Zeytinyağı kıvamında inceltme sağlanır. İ

 

İlk kat Kuruduktan sonra ikinci kat boya uygulanır. Duvarın veya tavanın kirlilik durumuna göre  3. kat boyada yapılır.  İdeal olarak iki kat boya yetmektedir.

 

Köşeler, tavan ile duvar kesişme noktaları, kapı, pencere ve süpürgelik kenarları ustalıkla ve temiz bir kestirme yapılmalıdır. Ustalık kestirmenin iyi yapılmadığında saklıdır.