.

<<  Ses Yalıtımı  >>

 
           
                   
                   
   

Ses yalıtımı, temel olarak gürültünün insan üzerinde oluşturacağı zararlı etkileri en aza indirmek için alınacak önlemleri kapsar. Ses yalıtımı sesin olumsuz etkilerini en aza indirmek amacıyla yapılan yalıtım türüdür.

 

Ses yalıtımının amacı sesin ortamdaki yayılmasını kontrol altına almaktır. Her malzemenin bir ses yutma potansiyeli vardır. Ses yalıtımı yapılırken bu ses yutma potansiyelleri en yüksek olan maddeler kullanılır.

 

Ses Yalıtımı Nerelerde Yapılır ? Ses yalıtımı iş ortamları fabrika gibi gürültünün yoğun olduğu sesin zararlı etkisi bulunan stüdyolar, fabrikalar, hastaneler, okullar ve konutlar gibi yerlerde yapılması tercih edilir. Sadece böyle yerlerde değil çevreye yaydıkları sesler sonucu rahatsızlık veren malzemelerin olduğu yerlerde kullanılır.

                   
                   
   

Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır ? Ses Yalıtımı yapılırken sesi geçirmeyen veya daha az ses geçişi sağlayan malzemelerin kullanılması çok önemlidir.

 

Aşırı gürültülü ortamlarda yalıtım malzemelerinin kullanılması gürültüyü önler yani etkili bir ses yalıtımı sağlanır. Ses dalgalarının etrafa yayılmadan direk ses geçişini engelleyen ses yalıtım malzemeleri ile bir çok alanda ses kesintisi sağlanabilir.

Yaşanılan okul, konut, iş yeri vb. binalar ile çevrede istenmeyen sesleri yalıtarak gürültünün zararlı etkilerinden kurtulabilirsiniz.

 

Ses Yalıtım Uygulamaları genel olarak Kayıt Stüdyoları, Sinema, Konser Salonu vb. mekanları istenmeyen seslerden yalıtarak gerekli kullanım koşullarını oluşturmak; Jeneratör, Hidrofor, Kalorifer vb. gürültülü mahalleri yalıtarak çevreye yaydıkları gürültüyü azaltmak amacı ile yapılan uygulamalardır.